نرم افزار ماد   :: امکانات ::

 

* امکان تعریف اپراتورها و کاربران توسط مدیرسیستم با تعیین سطوح دسترسی در زمینه هایی چون : دسترسی به منوها و قسمتهای مختلف نرم افزار ، مشاهده ، تعریف و ویرایش ساختار پایگاه داده(گروهها وفیلدهای اطلاعاتی منابع)، ورود، اصلاح و یا حذف منابع و اطلاعات منابع ، جستجو ، مشاهده،Print،Save فایل ها و ...

از آنجایی که همه افراد یک مجموعه در یک سطح نیستند لذا استفاده آنها از منابع نیز مستلزم دسته بندی و طبقه بندی مناسب منابع می‌باشد تا از استفاده  نابجا و یا خروج اطلاعات طبقه بندی شده و ... جلوگیری شود. یکی از امکانات نرم افزار ماد توانایی تعیین سطوح دسترسی بسیار متنوع و کامل می‌باشد که به مدیر سیستم این امکان را می‌دهد تا گروه‌های کاربری بسیار متنوعی را با سطوح دسترسی مورد نظر ایجاد نماید و سپس کاربران سیستم را به عضویت این گروه‌ها در آورد. 

امکان تعیین ساختار پایگاه داده سیستم (گروهها و فیلدهای اطلاعاتی منابع) متناسب با هر مجموعه به صورت کاملا Dynamic توسط مدیر سیستم. 

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در هنگام استفاده از نرم افزارهای دارای پایگاه داده (Database) وجود دارد این است که تقریباً در همه این نرم افزار ها پایگاه داده دارای ساختاری ثابت (Static) می‌باشد و کاربران سیستم مجبورند که صرفاً از فیلدهای اطلاعاتی در نظر گرفته شده توسط شرکت تولید کننده نرم افزار استفاده نمایند و چنانچه نیاز مجموعه آنها بیشتر یا کمتر از فیلدهای در نظر گرفته شده باشد امکان تغییر برای آنها مقدور نیست و تنها این شرکت تولید کننده  است که می‌تواند تغییرات مورد نظر را اعمال نماید که این امر علاوه بر این که همواره مجموعه استفاده کننده را به شرکت تولید کننده وابسته می‌سازد، معمولاً هزینه‌های بسیار زیادی را نیز در بر خواهد داشت. یکی از ویژگی‌های ممتاز نرم افزار ماد این است که ساختار پایگاه داده آن کاملاً قابل تعریف و تغییر توسط مدیر سیستم می‌باشد به طوری که بدون هیچگونه وابستگی امکان تطبیق آن با نیازها وجود خواهد داشت. 

امکان تعیین مکان فیلدها و طراحی و تنظیم فرم ورود اطلاعات منابع توسط مدیر سیستم.

امکان طراحی و تنظیم فرم ورود اطلاعات باعث می‌گردد که مدیر سیستم در هر مجموعه با توجه به ساختار پایگاه داده‌ای که تعریف می‌نماید بتواند بهترین حالت برای فرم ورود اطلاعات را نیز طراحی نموده و در نتیجه سرعت عمل و کارایی را در هنگام ورود اطلاعات به حداکثر برساند.

امکان ورود منابع الکترونیک مختلف اعم از کتاب ، مقاله ، مولتی مدیا، نقشه ، میکروفیلم ، عکس ، نرم افزار و... باهر فرمتی اعم از KAD ،PDF،Doc ،Html ،Mpeg ،JPG ،MP3،Zip ویا سایر فرمتهای رایج به سیستم توسط اپراتورها. 

از دیگر نقاط قوت نرم افزار ماد این است که هیچگونه محدودیتی در ورود فایل‌های الکترونیک به آن وجود ندارد و هر فرمت فایلی که در کامپیوتر قابل ذخیره سازی باشد ، ماد نیز توانایی مدیریت آنرا خواهد داشت. 

امکان ورود اطلاعات منابع مختلف به سیستم و یا اصلاح آنها توسط اپراتورها. 

امکان گزارش گیری از عملکرد اپراتورها و کاربران، منابع و اطلاعات منابع و تغییرات آنها.

ارائه گزارش‌های متنوع از ویژگی‌های یک نرم افزار بانک اطلاعاتی و یا مدیریتی خوب محسوب می‌شود. نرم افزار ماد نیز با در اختیار قراردادن گزارش‌های مناسب و کارآمد ، مدیر سیستم را در تصمیم گیری و یا بررسی وضعیت سیستم یاری می‌نماید. 

امکان جستجوی پیشرفته در اطلاعات ثبت شده ازمنابع و ایجاد لینک جهت استفاده از آنها با توجه به سطح دسترسی . 

امکان جستجوی بسیار سریع در متن کامل کلیه فایلهای متنی مانند KAD ،PDF،Doc ،Html ،TXT و... و ایجاد لینک جهت استفاده از آنها با توجه به سطح دسترسی .

امکان جستجوی ترکیبی در متن و اطلاعات ثبت شده از منابع و ایجاد لینک جهت استفاده از آنها با توجه به سطح دسترسی . 

یکی از قدرتمندترین امکانات نرم افزار ماد موتور جستجوی آن می‌باشد که به کاربران کمک می‌کند تا در سریعترین زمان ممکن و با حداقل جستجو به منابع مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. کاربر در هنگام جستجو در نرم افزار ماد انتخاب‌های بسیار زیادی خواهد داشت  از جمله: انتخاب گروه‌های منابع ، انتخاب نوع جستجو (ساده یا پیشرفته) ، انتخاب محل جستجو (جستجو در اطلاعات ، در متن و یا در هر دو) ، جستجوی عین عبارت و یا جستجو تقریبی آن با درصد مشابهت مشخص ، استفاده از عملگرهای منطقی (AND ، OR) و ... 

امکان اطلاع رسانی به کاربران. 

مدیر سیستم از این طریق می‌تواند موارد مورد مختلف مانند ورود منابع جدید به سیستم ، اخبار و ... را به اطلاع کاربران برساند. 

امکان تهیه نسخه پشتیبان از سیستم و بارگذاری مجدد آن . 

تهیه نسخه پشتیبان  (Backup ) از نرم افزارهای بانک اطلاعاتی بسیار ضروری است. چرا که یک مجموعه مدتها وقت و هزینه صرف می‌نماید تا اطلاعات خود را وارد بانک اطلاعاتی نماید و در صورتی که امکان تهیه نسخه پشتیبان و بازیابی آن به سادگی میسر نباشد ممکن است در اثر یک اتفاق کلیه اطلاعات مذکور از بین برود و جبران آن بسیار طولانی و پر هزینه و یا در برخی از موارد غیر ممکن باشد. نرم افزار ماد امکان ایجاد نسخه پشتیبان و بازیابی آن را به راحت ترین شکل ممکن در اختیار می‌گذارد. 

امکان تغییر پوسته نرم افزار.